Rodiče o školce

 

Tomáš Smělý (ředitel grafického studia)

Tereza Smělá (sociální pracovnice)

Ondřej (4 roky) a Jáchym (7 let)

Když jsme se dozvěděli, že už i v Kamenici bude lesní školka, udělalo nám to opravdovou radost. Máme za to, že lesní školka nabízí každému zdravému dítěti hned několik výhod. V kontaktu s přírodou se dítě všestranněji rozvíjí, otužuje si denně své tělo, stává se tak odolnějším proti nejrůznějším nemocem a v neposlední řadě je vychováváno ve svobodnějším prostředí. Nemusí být zbytečně omezováno větami (jinak častými v dětských kolektivech) "neběhej!", "nekřič!", "neumaž se!" Za půl roku, co syn Ondřej lesní školku navštěvuje, jsme od něj neslyšeli jedinkrát, že do školky nechce, naopak - do školky se těší a je v ní opravdu šťastný. A co nás potěšilo navíc? Že se pedagogem stal i muž - tak úzkoprofilové zboží v českém školství :-) Ráno před odjezdem do práce - do hlučné Prahy plné smogu - je zastávka v lesní školce vždy pohlazením pro duši. A tak Ondřejovi zamáváme a jen mu tiše závidíme, že může svůj den strávit tady. Na louce a v lese.

 

Aleš Pokorný (tiskař)

Kamila Pokorná (finanční manager)

Sára (4,5 roku) a Elen (2, 5 roku)

V Kamenici pobýváme oba od dětství, trávili jsme zde většinu roku a na tyto dětské zážitky máme nezapomenutelné vzpomínky na celý život. Zároveň jsme se zde seznámili a po svatbě před desíti lety jsme se rozhodli zde usadit na trvalo. Máme tedy k této obci a okolí velmi hluboký vztah, který bychom rádi vybudovali i u našich dětí. Zároveň chceme, aby naše dcerky vyrůstaly v souladu s přírodou, aby si k ní vybudovaly přirozený vztah a neměly obavy z drobných nepohodlí, která život na venkově přináší. Byli bychom rádi, aby se naše děti v dnešním přetechnizovaném světě  pohybovaly ve společnosti vrstevníků, jejichž rodičům nejen že není jedno, jak jejich děti tráví čas,  ale zároveň jsou také ochotni se na vybudování takovéto společnosti aktivně podílet. Řečeno slovy klasika, věříme, že všechno důležité, co děti budou v životě potřebovat, se naučí v lesní školce.


J.B. (IT manager) 

V.B. (klinický logoped)

J. (9 let) a S. (5 let)

Po neveselých zkušenostech s "klasickou školkou" jsme s velkou nadějí uvítali možnost zapsat naše druhé dítě do Devětsilu. A  tato lesní školka nás nezklamala - naopak, denně překonává naše očekávání a naplňuje radostí a uspokojením naše dítě i celou rodinu. Celodenní aktivity na čerstvém vzduchu, souznění s rytmem přírody, učení v tématických okruzích s nápaditými výlety a setkáními, respektující přístup a jedinečný vztah mezi pedagogem a dítětem, zdravé vztahy v menším dětském kolektivu, prostor pro uvažování a sebevyjádření, základy řemesel, pěstitelství a vaření - to jsou pro nás velmi cenné parametry předškolní výchovy. Dcera je zdravá, každé počasí komentuje jako "hezké" a do školky chodí moc ráda. Neměnili bychom a jsme za školku doopravdy vděční.

 

Z.S. (podnikatel)

A.S. (na rodičovské)

Anička (6 let) a Adélka (11 let)

Jsme čtyřčlenná rodina a bydlíme v Kamenice 3 roky. Přistěhovali jsme se do tohoto kraje, protože nám učarovala místní příroda. Byli jsme nadšeni, když jsme objevili, že by naše dcera mohla navštěvovat lesní školku. Moc oceňujeme, že pobyt dětí ve školce je provázen respektujícím způsobem. Jako rodiče se snažíme respektujícím způsobem žít, a tím tak vychovávat obě naše dcery. Naším cílem není vychovat „poslušné“ děti, ale děti, které jsou si vědomy své vlastní hodnoty, aniž by byly závislé na pochvalách a trestech ze strany dospělých. A lesní školka v Kamenici je v tomto ohledu naším skvělým partnerem při výchově naší mladší dcery. Velmi oceňujeme inspirující program pro děti, který je podporuje v jejich přirozenosti a lásce k přírodě, k sobě i druhým. Dobrá základna pro to, aby děti mohly naplno prožívat a žít v přítomném okamžiku.

 

David Nováček (odborník na dopravně technická řešení)

Veronika Nováčková (PR konzultantka)

Anička (6 let) a František (4 roky)

Do Kamenice jsme se přestěhovali nedávno. Hledali jsme školku, která by odpovídala našim představám. Chtěli jsme, aby naše děti vyrůstaly v menším věkově smíšeném kolektivu, aby byly v častém kontaktu s přírodou, aby její zákonitosti mohly sami zkoumat, a učit se tak na základě svého vlastního prožitku. Neméně důležité jsou pro nás určité hodnoty, které se snažíme předávat a v jejich duchu vychovávat. Respekt k sobě navzájem, k ostatním i k přírodě a místu, kde žijeme, je pro nás na nejvyšším stupni, zrovna tak jako láskyplný avšak jasně ohraničený výchovný prostor. Důležitá je pro nás také vazba dítě – učitel – rodič. Chceme se spolupodílet na životě dětí ve školce, ne je do školky odkládat. Lesní školka v Kamenici splňuje naše očekávání. Děti jsou tu hosté, kteří hledají cestu, a pedagogové se snaží být jejich dobrými průvodci.

 

Ing. Jaroslav Schiller (obchodní manager)

Mgr. Zuzana Schiller (na rodičovské)

Sarah (4 roky) a Richard (2 roky)

Šťastnou náhodou jsme se vloni v létě dozvěděli od známých o lesní školce Devětsil. Dceři byly v té době necelé čtyři roky, ale vzhledem k tomu, že jsem byla doma na mateřské s jejím mladším bráškou, byla se mnou doma. S manželem jsme cítili, že už by potřebovala dětský kolektiv, ale kamenné školky nás prostě neoslovily. Bydlíme v Řepčicích v domku s velkou zahradou. Děti jsou zvyklé být neustále venku a nám bylo líto dát dceru někam, kde bude zavřená celý den v místnosti. Při návštěvě lesní školky si Sarah prostředí okamžitě zamilovala a nechtěla jít ani domů. Byla přijata a od té doby je jako vyměněná. Rozvinula se jí slovní zásoba, z kolektivu si přinesla i lepší chování k mladšímu sourozenci a také ráda mluví o tom, co zažila ve školce a spolu to dále rozvíjíme. Díky pečlivé přípravě pedagogů je každý týden ve školce jinak tematicky zaměřen. Kromě získávání krásného vztahu k přírodě jsou děti citlivě seznamovány s lidovými zvyky a tradicemi, které v Praze a okolí už téměř zanikly. Jsme vedením školky nadšeni a cítíme, že to byla pro dceru ta nejlepší volba. Již teď víme, že syn tam bude chtít chodit také.  

 

Honza S. (specialista dohledového centra mobilního operátora)

Míša S. (na rodičovské)

Kryšof (4 roky) a Marek (1,5 roku)

V Ládví - Kamenici žijeme trvale čtvrtým rokem. Zrekonstruovali jsme zde chatu na menší rodinný domek s velkou zahradou. Chtěli jsme zkusit jednu zimu mimo Prahu a už tu trávíme zimou čtvrtou :-). Máme syna Kryštofa a Marečka. Kryštof je venkovní živel, proto jsme si nedokázali představit, že ho zavřeme do školky mezi 4 stěny. Potřebuje pohyb a nejraději se nové věci učí na čerstvém vzduchu. Od té doby, co chodí do lesní školky, platí jedno pravidlo: není špatné počasí, ale špatné oblečení. Díky lesní školce se učí vše v rámci přírody a rovněž si užívá veškeré svátky a slavnosti, např. svátek svatého Václava, svátek svatého Martina, Advent, Masopust atd. Lesní školka v Kamenici je pro nás zajímavou zkušeností s výchovou dětí. Překvapilo nás, jak tento dětský kolektiv drží pospolu a táhne za jeden provaz. Děti v lesní školce jsou z našeho pohledu otužilejší a zdravější. 

 

Ing. Vladimír Majer (majitel stavební firmy)

Monika Majerová (porodní asistentka, nyní v domácnosti a trenérka sportovní gymnastiky)
Tobiáš (6), Markéta (14), Barbora (19) a Anna (22)

Naše dcery do školky nechodily. Sama mám mnoho traumatických zážitků ze socialistické MŠ a nechtěla jsem, aby prožívaly něco podobného- i když, třeba jsou teď i klasické školky mnohem osvícenější, co já vím? Naši koordinátorku Veroniku Zimmelovou jsem znala ze cvičení rodičů s dětmi, kam jsme obě docházely, a tak jsme v loňském roce začali s Tobíkem navštěvovat její "tématické výlety" do přírody, které se konaly jednou týdně. Na lesní mateřské školce nás lákalo, že náš syn bude celý den venku za každého počasí, v malé skupince dětí a s přátelským vedením (paní učitelky- jsem už z vycházek znala). Začali jsme v září a nelitujeme. Tobík je nadšený, chodí od počátku na celé tři dny od rána do 16 hodin, kdy školka končí. V poledne nechtěl jít domů, ani když jsem to JÁ moc potřebovala. Kde jinde by zažil stavění týpí, pečení brambor, cestu za drakem, svatého Martina na živém bílém koni, výrobu dřevěných mečů, vytváření Betlému v kostele, setkání s andělem, návštěvu opravdového kováře, masopustní průvod nebo krmení živých oveček?