OTÁZKA OD PÍSKOVIŠTĚ

01.04.2012 21:05

Slova jsou k tomu, aby vysvětlovala naše myšlenky. (Moliere)

Slova jsou k stvořena k tomu, aby zakrývala naše myšlenky. (H. Heine)

 

„A to jsou ty děti z lesní školky jako pořád v lese,“ zaslechnu otázku jedné z maminek na dětském hřišti. Nedávno jsem tu vyvěsila propagační leták. Tato bezděčně vyslechnutá otázka mne přivedla k zamyšlení, o čem vlastně dnes nejčastěji užívané označení této v ČR nové formy předškolního vzdělávání vypovídá.

 

Uvědomila jsem si, že samotný pojem lesní mateřská škola odkazuje na historii jejího vzniku. První lesní školka vznikla roku 1954 v Dánsku jako forma sousedské výpomoci. Ella Flatau žila v obci, která neměla vlastní školku. Rozhodla se, že začne své děti učit v blízkém lese, odtud přízvisko lesní. Časem se k jejím dětem přidaly děti sousedů. Tak se postupně zrodila první lesní školka.

 

Tráví tedy děti čas v lese? Ano, ale nejen tam. Vidím to tak, že označení lesní je dnes spíše synonymem pro to, že těžiště aktivního programu v těchto školkách probíhá většinou mimo jejich zázemí. Často to je v lese, ale může to být i na louce, u rybníka, u potoka, u mokřadu, na poli, také na exkurzích, výletech, na návštěvě kulturních akcí… S dětmi se dá ale vypravit i do obchodu a sběrného dvoru, pokud se probírá spotřebitelské téma. Les je tedy spíše synonymem pro to, že děti jsou hodně venku, ve světě, a mohou mu tak dobře porozumět.