LÉTO, JAHODY A SRNKY

21.06.2011 16:42

„Život nedává nic zadarmo. Utečeš od praktického seznamování svých dětí s přírodou k pohodlnějšímu předávání informací pomocí slov a obrazů. Ušetřil sis čas, námahu a různé komplikace s deštníky, přepravou, bolením nohou, žízní a co já vím, čím ještě mohou děti obtěžovat rodiče na cestě za poznáním. Dítě si ale trvale ochudil o hloubku skutečných pravdivých zážitků, o nedeformované chápání souvislostí mezi vším, s čím jste mohli přijít do kontaktu. (…) Naším zájmem je prvotní poskytování dostatečného množství přímých plnohodnotných kontaktů s přírodním děním. Jen na pořádně bytelném základě vlastních prožitků a zkušeností se mohou později rozvíjet další pokud možno málo deformované reálné poznatky získávané už jen řečí, písmem, obrazy.“

E. Strejčková (zakladatelka Ekologického centra hl. m. Prahy v Toulcově dvoře)

 

Nastává čas léta. Okna třídy mateřské školy prostupují sálavé sluneční paprsky. Dítě se zpaměti učí básničku o létu od Františka Hrubína: „Nesem jahod plné hrnky, vyplašili jsme dvě srnky…“ Dítě sedí v lavici před interaktivní tabulí a prohlíží si obrázky jahůdek a srnky. Správně odpoví na otázku, jakou mají jahůdky barvu a kolik nohou má srnečka. Ví, že lesní jahůdky jsou schované v těch růžových bonbónech. Netuší, že na obrázku jsou namísto lesních jahod jahody zahradní. Lesní jahody nikdy nesbíralo, nikdy neochutnalo. A jak je asi velká ta srnka – jako pes nebo jako zebra? Jí srnka jahůdky?

 

Nastává čas léta, čas dovolené a s ním příležitost, abychom my rodiče své potomky vychovávali a vzdělávali celodenně. Vydáte se se svými dětmi na sběr lesních jahod? Chce to vypravit se do lesa, připravit svačinu a pití, nastříkat se repelentem, trpělivě hledat jahůdky, překonat pobolívání nožiček, pokud by hledání trvalo příliš dlouho, překonat zklámání, pokud by hledání bylo neúspěšné, prohlédnout od klíšťat, zašít trním natržené kalhoty… Můžete nalézt jahod plné hrnky (jsou tak maličké, voňavé a slaďoučké), vyplašené srnky (jsou velké jako hříbátka, nohy mají často v zákrytu) nebo také něco docela jiného – třeba „jednoho jelena, třásla se mu kolena.“  Na takový zážitek se nezapomíná!