Lesní mateřinka Devětsil staví v Kamenici Betlém

14.11.2013 13:08

Ubývá světla a tepla, tma a zima už mají navrch, vše tichne, obrací se dovnitř a vyčkává, až se světem rozletí radostná novina o narození (znovunarození) Ježíše. Děti pro těšení nemohou kolikrát ani usnout. Bude vše tak jako minulý rok?

 

V Devětsilu ano i ne. Dvakrát do téže řeky nevstoupíš. Nejenom, že se změní řeka, ale za rok jsme se změnili i my. I když budeme s dětmi žít adventními a vánočními rituály, jejichž obsah zůstává stejný, bude náš prožitek nejspíš jiný.

 

Jaké to bude tentokrát, když ve školce s rodinami dětí společně oslavíme příchod Adventu a Vánoc a vydáme se na tříkrálovou obchůzku po sousedech? Porozumíme více slovům adventních rorátů a vánočních koled? Budou naše prsty obratnější při výrobě svící ze včelího vosku, práci s vlnou a pečení cukroví? Rozpoznáme lépe, kdo ze zvířátek si pochutná na naší nadílce? Jak budeme letos chápat obraz Svaté rodiny v Betlémě?

 

Na pochopení významu betlémského výjevu budeme mít celý Advent. Každý adventní týden s dětmi budeme postupně stavět jesličky v kamenickém kostele svatého Františka z Assisi. V prvním týdnu vystavíme betlémskou krajinu z nerostů, další týden ji oživíme rostlinami, pak umístíme do krajiny zvířata a lidi. Nakonec pan farář během vánoční bohoslužby položí do jesliček Ježíška. Kdo přijde v období Adventu na pravidelné sobotní mše od 16:00 a na „půlnoční“ bohoslužbu 24.12. od 16:00, uvidí to. Vše bude stejné jako předchozí rok a přece jiné.

 

Pokojné a radostné Vánoce za Devětsil přeje,

 

Mgr. Veronika Zimmelová

 

Kamenický zpravodaj 12/2013