Původ myšlenky

Základ konceptu lesní mateřské školky vznikl ve skandinávských zemích. Cílem posílení pobytu předškolních dětí v přírodě bylo utužení jejich zdraví. Je nejasné, komu a kdy tuto zásluhu jednoznačně připsat.

Samotný pojem „lesní mateřská škola“ se poprvé objevil v Dánsku v roce 1954, kdy je datován vznik první takové školky. Za zakladatelku je považována Ella Flatau, která se svými 4 dětmi pravidelně pobývala v lese a trávila s nimi čas pozorováním přírody. K ní se přidali sousedé a jejich děti. Tak vznikla první občanská iniciativa sdružující příznivce myšlenky vzdělávání dětí pod širým nebem a první samostatná lesní školka. V Dánsku a ve Švédsku je dodnes tento způsob předškolní výchovy velmi rozšířený.

První lesní školka v Německu byla založena ve Flensburgu v roce 1993. V současné době jich je tam na tisíc. Lesní mateřské školky dnes existují také v Rakousku, Velké Británii, Švýcarsku, USA a v Japonsku. Myšlenka lesní mateřské školy si nově nachází své příznivce také v České republice.

 

www.waldkindergarten.de

www.wakiga.de

www.waldfexxx.at

www.forestschools.com